Nordic walking má svá pravidla

Ještě stále v Česku přetrvává mylný názor, že nordic walking je jen chůze s hůlkami. Jaké hůlky to jsou a jak se používají, je podle tohoto názoru úplně jedno. A někdo si dokonce myslí, že hůlky nejsou potřeba vůbec.

Jenže nordic walking je sportovní disciplína jako každá jiná a má svá pravidla. Stejně třeba jako fotbal. Tam také každý ví, že se nehraje rukou. A k nordic walkingu patří hole a jejich správné používání, bez nich to prostě není nordic walking.

A nejde jen o závody, ale i o pohodovou procházku po lese. Všude by se měla dodržovat základní pravidla, která dělají nordic walking Nordic Walkingem. Na závodech v zahraničí za špatné používání holí můžete dostat penalizaci, v případě absence holí jednoznačnou diskvalifikaci. Ale i na procházce po zmíněném lese je dobré základní pravidla dodržovat, jen tak nám může taková chůze přinést maximální zdravotní přínos.

Základní pravidla nordic walking

  • Na nordic walking jsou bezpodmínečně potřeba hole, a to hole určené na nordic walking. Při použití holí trekingových není možné dělat správný pohyb pažemi.
  • Délka holí je dána výškou postavy. Hůlka má mít takovou délku, aby při vzpřímeném stoji loket svíral úhel 90 stupňů, nebo mírně větší úhel.
  • Pohyb paží je střídavý. Jedna ruka jde dopředu, druhá dozadu, stejně jako při normální chůzi.
  • Pohyb paže vychází z ramene, ne z lokte. Ruka se v lokti nesmí příliš krčit. Ruka se pohybuje podél těla, pohyb začíná před tělem a končí za tělem.
  • Za tělem se hůlka z ruky vypouští a ta zůstává viset jen na poutku. Při pohybu zpět ji znovu pevně chytíme.
  • Vždy je na zemi minimálně jedna noha a jedna hůlka.

Už z předchozího bodu vyplývá, že není možné běžet, a to ani při cestě z kopce. Na závodech se za toto porušení rozdává červená karta. Pokud ale sportujeme jen tak v parku, může být běh příjemným zpestřením. Jen nesmíme zapomenout, že v soutěžích je to nepřípustné. V České republice postupně přibývá nordic walking závodů, které jsou spojeny s nějakým závodem běžeckým. To je samozřejmě velmi dobře.  Bohužel, většinou pořadatelé asi ani neví, co to nordic walking je. A stačilo by si přečíst těchto pár základních pravidel, zapracovat je do propozic závodu a podle možností kontrolovat. Je jasné, že těžko budou na každém závodu traťoví rozhodčí, ale hůlky by měli mít všichni a běžet by neměl nikdo.

Správná technika nordic walking